Offer of sports courses for Erasmus students

This semester we are organizing sports courses especially for Erasmus students.

Swimming

Winter semester 2022 - Every Tuesday and Wednesday from 7:50 till 8:50. Starting from 11.10.2022. Free swimming for all students.

Volleyball

Winter semester 2022 - Every Monday from 10:00 till 11:00. Starting from 03.10.2022. Capacity is limited to 30 students. First come, first serve. Indoors! Must have indoors shoes! Course for Erasmus students only.

Football/Soccer

Winter semester 2022 - Every Thursday from 10:30 till 11:45. Starting from 06.10.2022. Capacity is limited to 20 students. First come, first serve. Outdoors! Course for Erasmus students only.

Morning compensation

Winter semester 2022 - Every Friday from 09:00 till 10:00. Starting from 07.10.2022. Course for all students. Capacity is limited to 10 students. First come, first serve. ...Stretching, Mobility and Core workout: Easy strength and conditioning training focused on strengthening the movement patterns, with the aim of increasing the level of motor skills and correcting muscle disbalances. The training is designed for all (beginners and advanced) who want to improve their health, fitness and performance.