Dominance ženského atletického týmu ČZU, muži třetí

Atletické soutěže patří již mnoho let k sportovním odvětím, kde má ČZU vybudované mezi českými univerzitami skvělé renomé. Toto se opět potvrdilo na AKADEMICKÉM MISTROVSTVÍ ČESKÉ REPUBLIKY 2024 v halové atletice jednotlivců a družstev, které 8. ledna 2024 pořádala Česká asociace univerzitního sportu ve spolupráci s FTVS UKFTVS UK v přetlakové hale na Strahově.

Celkem 46 mužských týmů jednotlivých univerzit a vysokých škol v celkovém počtu 349 soutěžících (183 muži, 166 ženy) se postavilo na dráhu v jedenácti vypsaných disciplínách: 60 m, 400 m, 800 m, 1500 m, 60 m př., dálka, výška, trojskok, tyč, koule, štafeta 4x200 m. Systém bodování do celkového pořadí družstev je postaven na tom, že pouze jeden závodník s nejvyšším umístění v disciplíně boduje. Zároveň jednotlivci soutěží o titul: „Akademický mistr ČR v atletice pro rok 2024“

Družstvo ČZU bylo složeno z 28 účastníků (16 mužů a 12 žen).

V mužských disciplínách potvrdil svoji formu Jiří Adamec ve skoku do výšky, který zvítězil i díky lepšímu zápisu s výkonem 200 cm. Skvěle zaskákal do dálky Matyáš Franěk (zároveň urval 4 místo v běhu na 400m), kdy mu o pouhých 12 cm uniklo zlato a umístil se tak celkově druhý. Naši muži ovládli vrhačský sektor, kdy koulařský duel svěřenců Petra Stehlíka dopadl lépe pro Tadeáše Procházku (17,96m) před Davidem Tupým (17,73m). V celkovém bodování muži obsadili třetí příčku za UK FTVS a ČVUT.

V ženských soutěžích bodovaly výrazně naše běžkyně na středních tratích, v běhu na 1500 m 2. místo Anita Žáková, 3. místo Barbora Lampová, v běhu na 800 m 2. místo Jana Matějková. Ve štafetě 4x200m ve složení Žáková, Šilhavá, Matějková, Kovandová získala děvčata třetí místo. Překážkářky Štolová s Navrátilovou braly na 60m třetí a čtvrtou pozici a titul Akademické mistryně ve vrhu koulí si odnesla výkonem 13,42 m Michaela Trčová. S celkovým součtem 64 bodů zvítězila děvčata z ČZU v bodování družstev nad týmy UK FTVS Praha a MU FSpS Brno.

Začátek sezony se našim sportovcům určitě vydařil a těšíme se na jejich další vystoupení pro barvami ČZU. Jako AM v silničním běhu je vyhlášena, Kbelská 10,akademické mistrovství v atletice na dráze proběhne v rámci ČAH 2024 v Liberci a sezonu zavře tradičně AM v přespolním běhu – Běh 17. listopadu

Michal Štohanzl