60 let TJ ČZU Praha

TJ ČZU Praha slaví neuvěřitelných 60 let od svého založení. Řadí se tak mezi jeden z nejstarších vysokoškolských spolků. Ve čtvrtek 23.11. se setkali minulé i současné generace studentů při společenské akci v klubu C a společně si užili báječný večer.

Slávia VŠZ Praha - TJ ČZU Praha

Sport byl od začátku založení kateder tělesné výchovy na českých vysokých školách v roce 1952 významnou součástí studijního programu univerzit. Povinná tělesná výchova byla plnohodnotným vyučovaným předmětem a na ni navazovala dobrovolná sportovní aktivita rekreačního a později i výkonnostního charakteru. Aby se studenti jednotlivých vysokých škol mohli pod hlavičkou školy účastnit řízených sportovních soutěží, byly v roce 1963 na vysokých školách zakládány sportovní kluby – v tehdejším pojetí Tělovýchovné jednoty. Tehdejší Vysoká škola zemědělská nebyla výjimkou a tak vznikla z popudu pedagogů katedry tělesné výchovy tělovýchovná jednota Slavia Vysoká škola zemědělská Praha (později TJ VŠZ a TJ ČZU). V 60. letech minulého století byl současně vybudován nový sportovní areál v Praze Suchdole, kdy studenti VŠZ měli na tehdejší dobu nadstandardní podmínky pro své sportovní vyžití.

TJ VŠZ (od devadesátých let TJ ČZU) po celých 60 let své činnosti významně reprezentuje univerzitu na poli výkonnostního sportu a současně vytváří studentům podmínky pro rekreační sportovní aktivity. Ve své historii měla ve svých řadách oddíly a sportovce, kteří soutěžili v nejvyšších

republikových sportovních soutěžích a dosahovali vynikajících sportovních úspěchů. Stejně významnou roli sehrála u nespočetného množství rekreačně sportujících studentů k vytvoření celoživotního a velmi kladného a vřelého vztahu k univerzitě a kolektivu, ve kterém  po dobu studia sportovali. Nemalou zásluhu má též TJ v oblasti finančního podílu na zvelebování sportovního areálu univerzity řadou úspěšně dokončených dotačních programů na výstavbu nových sportovišť a při zajišťování celoročního provozu sportovišť.

Hlavní podíl na celé činnosti TJ ČZU ve všech výše uvedených oblastech mají pedagogové a zaměstnanci několika generací Katedry tělesné výchovy, bez nichž by TJ nefungovala.

PaeDr. Dušan Vavrla