Den univerzitního sportu na ČZU

DEN UNIVERZITNÍHO SPORTU A REKTORSKÝ DEN ČZU

Sport a prostředí univerzit k sobě nedílně patří už od počátku moderních sportovních dějin. Řada sportů se právě na univerzitách zrodila a samotní studenti výrazně přispěli k jeho rozšíření mezi nezainteresovanou veřejnost.

Česká zemědělské univerzita se může pyšnit desítkami absolventů i současných studentů, kteří dosáhli skvělých výsledků při reprezentaci České republiky na mezinárodních sportovních akcích. Zvládnout náročné studijní požadavky a zároveň se věnovat sportovní přípravě a účastnit se soutěží na vrcholové úrovni, představuje pro studenty mnohdy neřešitelný úkol. A právě pro ně MŠMT ČR ve spolupráci s resortním sportovním centrem VICTORIA VSC odstartovalo v roce 2020 projekt UNIS, který má za cíl podpořit duální kariéru vysokoškolských sportovců.

Katedra tělesné výchovy ČZU, jako hlavní hybatel sportovního dění na naší univerzitě se rozhodla spojit oslavy Dne univerzitního sportu s dlouho tradicí amatérských sportovních turnajů studentů v rámci Rektorského dne. Cílem bylo přiblížit v této době už dva velmi rozdílné světy vrcholového a amatérského sportu.

Během rektorského dne 16.5.2023 se ve sportovním areálu kampusu ČZU soutěžilo ve sportech: badminton, beachvolejbal, florbal, fotbal, nohejbal, pivní štafeta, plavání, stolní tenis, tenis a volejbal. Sportovního dne se zúčastnilo přes 260 studentů, kteří bojovali o cenná umístění. V průběhu celého dne byl zároveň pro studenty připraven doprovodný program, do jehož některých částí se zapojili i vrcholoví sportovci - studenti ČZU z projektu UNIS. Mimo výše uvedené turnaje v deseti sportovních odvětvích se mohli studenti účastnit komentovaných prohlídek celého sportovního areálu; přednášky na téma Zdravý životní styl v kontextu současné společnosti; měření tělesného složení a analýzy výsledků s odborníkem. Samotné sportovce z UNIS, kterých se účastnilo celkem 18 čekala ještě debata s hlavním koordinátorem programu za ČZU Dr. Vavrlou a diskuze s koordinátory pro jednotlivé sporty. Vzhledem k časové náročnosti vrcholové sportovní přípravy, a tedy těžkého úkolu dostat více sportovců na jedno místo, jsme mohli využít této ojedinělé příležitosti a společně probrat jednotlivá úskalí i benefity současně nastaveného programu.

Na tuto akci navážeme ještě na podzim při dni otevřených dveří na ČZU. Nadaní studenti středních škol, především pak z řad gymnázií se sportovní přípravou, mají velký potenciál pro budoucí zapojení do stipendijního programu během svého studia. Pokud se pohybují ve vrcholovém sportu, jistě už řeší podobnou problematiku při současném studie. Zástupci KTV a současní sportovci UNIS jim zde budou poskytovat podstatné informace, které mohou ovlivnit jejich rozhodnutí, na jakou vysokou školu si podají přihlášku příští rok.

Kompletní fotogalerii k rektorskému dni naleznete na FB partnera iZUN - Zemědělské Univerzitní Noviny